Dybdelæring
Hensikten med all undervisning er å få elevene til å forstå. For å oppnå dybdelæring bør opplegget gå over en viss tid, slik at elevene får tid til å gå inn i et tema.
Gjennom opplegget bruker elevene ulike tankeprosesser som at elevene «observerer nøye og beskriver det som er der» og «bruker bevis i resonnementene sine». Ved at du observerer tankeprosesser hos elevene kan du få et innblikk i elevenes refleksjon og forståelse.
Motivasjon og tilpasning
Oppdraget i opplegget går ut på å finne ut hva slags småkryp som finnes i nærmiljøet. Dette engasjerer og motiverer mange elever.
Relevans og anvendelse
Mange elever har erfaring med å finne og undersøke småkryp.
Utforskende arbeidsmåter
Utforskende aktiviteter er gjennomgående i hele opplegget. Dette innebærer både førstehåndsundersøkelser der elevene gjør praktiske aktiviteter – og leseaktiviteter der elevene undersøker og finner ut noe ved hjelp av tekster eller bilder. Det legges vekt på at elevene selv skal få tid til å tenke og finne ut hva de selv tror.
Språk og kommunikasjon
Det er god variasjon mellom å lese, tegne og snakke gjennom hele opplegget, og variasjon i hvordan de skal lese, tegne eller snakke. Aktivitetene gir elevene ulike strategier for å tilegne seg et innhold. Disse strategiene vil gå igjen i arbeid med andre tema.
Progresjon og vurdering
I siste økt presenteres elevene for nøkkelsetninger. Disse får fram det sentrale fagstoffet i temaet.
Alle begrepene til utforskinga er synlige i alle øktene, men de begrepene som det jobbes mest med i den enkelte økt er uthevet. Det er viktig at du arbeider bevisst med begrepene gjennom øktene, slik at du bruker begrepene riktig og gjentar dem der det faller naturlig. Gjennom utforskinga møter elevene begrepene flere ganger, og de må utfordres til å bruke begrepene selv på ulike måter. Det blir en progresjon gjennom utforskinga der begrepsapparatet utvides og de selv klarer å bruke de riktige begrepene.
I opplegget jobbes det med faglige begreper som insekter og edderkoppdyr og med begreper innen naturvitenskaplige praksiser og tenkemåter som sortere og observere.
Læringsmålene til hver økt viser hva vi vil at elevene skal sitte igjen med etter den enkelte økta. Målene er knyttet til både naturvitenskaplig praksiser og tenkemåter og andre kjerneelementer.
Vær bevisst på hvordan du gjennom økta kan se hva elevene har lært. Hvilke tankeprosesser synliggjøres gjennom økta?
Mange av aktivitetene er gode utgangspunkt for underveisvurdering. Gjennom en diskusjonsoppgave eller en tegneoppgave kan du få innblikk i hva elevene kan og forstår.